Univerzita Karlova v Praze
Filosofická fakulta


ÚSTAV HUDEBNÍ VĚDY

nám. Jana Palacha 2, 116 38 Praha 1
tel: +420 221 619 224 (sekretariát)
tel: +420 221 619 828 (knihovna)
fax: +420 221 619 386
english version | www.cuni.cz | www.ff.cuni.cz
 

 
PROFILY OBORU
Charakteristika studijního oboru

Obor hudební věda je od druhé poloviny 19. století etablovaným oborem humanitního univerzitního studia ve většině evropských zemí a od 20. století také v USA a v řadě dalších zemí na celém světě. Na pražské univerzitě existuje od roku 1865.

Cíle studia – bakalářský stupeň

Cílem studia oboru hudební věda v bakalářském studijním programu je získání základního souboru poznatků, pracovních návyků a metod, umožňujících orientaci v historii i v současném vývoji domácí a světové hudební kultury a jejich využití v praxi. je orientace v historii a současném vývoji hudební kultury. Studijní obor je určen absolventům a absolventkám středních škol různého typu, jejichž studium je ukončeno maturitou. Je koncipován tak, aby podal ucelený a vyvážený teoreticko praktický vhled do základů hudební vědy v jejích hlavních součástech a disciplínách, jimiž jsou hudební teorie, hudební historiografie a systematická muzikologie. Absolventi a absolventky bakalářského studia si osvojí samostatnou práci s prameny a literaturou (českou i zahraniční), schopnost analýzy a výkladu uměleckých projevů, praktickou a tvůrčí práci se získanými znalostmi. Jsou připraveni jak pro vstup do navazujícího magisterského studia hudební vědy a příbuzných oborů, tak také pro uplatnění v praxi.

Požadavky k přijímací zkoušce

Uplatnění absolventů a absolventek v praxi

Absolvování prezenčního bakalářského studia oboru hudební věda na FF UK v Praze poskytuje poměrně širokou škálu uplatnění v odborné praxi, k níž patří například práce v hudebních muzeích a knihovnách, nebo práce hudebně organizátorská, dramaturgická, redakční a publicistická. Z institucí, v nichž mohou absolventi a absolventky uplatnit získané vzdělání, lze uvést například redakce hudebních a kulturních časopisů (Hudební rozhledy, Harmonie aj.), Český rozhlas (hudební vysílání) či jiné rozhlasové stanice, privátní firmy jako Supraphon a.s. nebo Editio Bärenreiter Praha, koncertní jednatelství a agentury, atp.

Cíle studia – navazující magisterský stupeň


Cílem navazujícího magisterského studia hudební vědy na FF UK v Praze je rozšíření a prohloubení souboru vědeckých poznatků, pracovních návyků a metod, získaných v bakalářském studiu tohoto oboru či oborů příbuzných, jež poskytuje absolventům a absolventkám orientaci v historii i v současném vývoji domácí a světové hudební kultury a možnost využití těchto poznatků v další odborné praxi. Struktura a obsah nově akreditovaného studijního plánu (platného pro studenty a studentky přijaté v roce 2009) zároveň umožňuje chápat toto studium jako studium specializační, umožňující a podporující zejména specializaci na dějiny a teorii starší evropské hudby (cca do roku 1600), na dějiny a teorii novější a současné hudby, nebo na etnomuzikologii. Tento studijní obor  je určen absolventům a absolventkám bakalářského studia oboru hudební věda nebo i jiných, příbuzných oborů. Je koncipován tak, aby podal ucelený a zároveň specializovaný teoreticko praktický vhled do základů hudební vědy v jejích hlavních součástech a disciplínách, stejně tak jako do základních metod vědecké práce v tomto oboru. Absolventi a absolventky tohoto stupně studia jsou připraveni jak pro případný vstup do doktorského studia hudební vědy či příbuzných oborů, tak také pro uplatnění v odborné praxi.

Požadavky k přijímací zkoušce

Uplatnění absolventů a absolventek v praxi

Absolvování navazujícího magisterského studia oboru hudební věda na FF UK v Praze poskytuje dosti široké možnosti uplatnění v odborné praxi, k níž patří mj. práce v hudebních muzeích a knihovnách, nebo práce hudebně organizátorská, dramaturgická, redakční a publicistická. K institucím, v nichž mohou absolventi a absolventky tohoto studia uplatnit získané vzdělání, patří například Národní muzeum – České muzeum hudby a jeho jednotlivá oddělení, Národní knihovna v Praze a její hudební oddělení, Městská knihovna v Praze a její někdejší hudební oddělení (neboli Knihovna Bedřicha Smetany), hudební archivy a knihovny institucí jako jsou Česká filharmonie, Národní divadlo nebo Pražská konzervatoř, Český rozhlas (hudební vysílání) či jiné rozhlasové, případně televizní stanice, redakce hudebních a kulturních časopisů (viz výše), privátní firmy (viz výše), koncertní jednatelství a agentury atp. Vybraní absolventi a absolventky se mohou ucházet o uplatnění v oblasti základního hudebně vědného výzkumu, tzn. o možnost odborného, vědeckého a vědecko-pedagogického působení na pracovištích Akademie věd ČR nebo příslušných vysokých škol a fakult.

(citace ze schválených akreditačních materiálů)
 
     
kontakty - ostatní fakulty - mapa stránek