Hra na etnické hudební nástroje I.
Hra na etnické hudební nástroje II.
1. Vyučující: doc. Mgr. Vlastislav Matoušek, Ph.D.

2. Anotace předmětu: seminář, 2 hodiny týdně po dobu 2 semestrů, každý semestr je zakončen zápočtem.

3. Doporučená literatura:
BLASDEL, Christopher Yohmei: The Shakuhachi, Notomosha Corp., Tokyo 1988 (SK Pha IV D 237)
ČÍP, Pavel: Dudy v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Salve Regina, Brno 2006, ISBN 809023325-2
DESTREM, Philippe/HEIDEMANN, Volker: The Hurdy-Gurdy/La vielle/Die Drehleier, Collection AMTA 1993
GARSIDE, Tim: An Introduction to Egyptian Drums and Rhythms, VIDEO, The Salamander Music Company
MATOUŠEK, Vlastislav: Prehistorie hudebních nástrojů (z pohledu etnomusikologie) – sborník Antropologické symposium Nečtiny 30.6. - 1.7.2000 (str. 93-110), ISBN 80-7082-773-4 www.shakuhachi.cz
MATOUŠEK, Vlastislav: Rytmus a čas v etnické hudbě, Togga, Praha 2003, ISBN 80-902912-2-8 (158 str., 2 CD s ukázkami)
MATOUŠEK, Vlastislav: The Systemisation of the Musical Language of the Fukezen Shakuhachi Honkyoku, in Živá hudba 2003, XIII. sborník Ústavu teorie hudby Hud.fakulty AMU, Togga, Praha 2004, s.131-148, ISBN 80-902912-7-9
VELEZ, Glen: The Fantastic World of Frame Drums, VIDEO, Interworld Music Associates, USA
SACHS, Curt: The History of Musical Instruments, W.W.Norton & Comp.injc., New York 1968 (1940)
SACHS, Curt: The Rise of Music, W.W.Norton & Comp.injc., New York 1943

4. Stručná osnova předmětu: Seminář poskytuje přehled, orientaci a vlastní praktické „muzicírování“ v oblasti tzv. etnické hudby - hudebních projevech mimo rámec evropské hudby artificiální, zabývá se tedy především hudebním folklórem, hudbou přírodních národů a vysokých mimoevropských kultur.

5. Sylabus předmětu: Praktické cvičení Hra na etnické nástroje I, nabízí studujícím možnost osvojit si základy hry na etnické nástroje různého typu (zejména bicí, ale také dechové a případně i strunné) a z různých hudebních a kulturních okruhů (africký kontinent, Indie, Dálný východ, evropské lidové nástroje etc.). Nástroje vyučující vybírá s ohledem na preference studujících.
Kurz Hra na etnické nástroje II. je koncipován jako volné pokračování cvičení Hra na etnické nástroje I. Studující mohou buď dále pokračovat ve hře na nástroje, kterým se věnovali v předchozím semestru, anebo si dle svých možností, schopností a zájmu zvolit další nástroje z nabídky, kterou poskytne vyučující.

Během cvičení je pozornost věnována postupně vybraným tématům z následujícího přehledu:

1. Rytmické nástroje – poly-rytmy a křížové rytmy, Reich-Matoušek: Clapping Music Recycled etc.
2. Flétna jednoručka s bubnem
3. Chřestidlo – nástroj pěti kontinentů – Kass-kass [Keš-keš] – společná výroba cvičných nástrojů, rainstick etc.
4. Jedno-tónové píšťalky – Pygmejové – společná výroba cvičných nástrojů
5. Rytmika arabského kulturního okruhu – rámové bubny duff a raque, darboka, činelky sagat a toura etc.
6. Technika cirkulárního dechu
7. Dudy – dudey a „moldánky“
8. Organistrum – niněra
9. Sanza (mbira, kalimba) – africký lamelofon
10. Středoevropské pastýřské píšťaly - fujara, koncovka, dvojačka
11. Mirlitony – mluvící trubice a hlasové modifikátory, kazoo etc.
12. Retné aerofony v etnické hudbě 1: mušle, kangling, gazelí rohy (kuduzela-vuvuzela)
13. Retné aerofony v etnické hudbě 2: didjeridu australských Aboridžinců
14. Etnické flétny 1: flétny Středomoří – suffara, kawala, ney
15. Etnické flétny 2: Čína – siao, ti´c
16. Shakuhachi – meditace hudbou – hudba jako spirituální praxe
17. Brumle – Jew´s arp
18. Hudební luk
19. Bifónický (harmonický, hrdelní, alikvotní etc.) zpěv: Tradiční - khomij, sygit, kargyra - Nové techniky – reálný dvojhlas etc.
20. Indie: Rága-Tála, tabla
21. Polyfonie a poly-stratofonie v etnické hudbě (Ainové, Aboridžinci)
22. Rytmické nástroje subsaharské Afriky - štěrbinové bubny

6. Maximální počet posluchačů ve skupině: Počet není limitován.