HUDEBNÍ FOLKLORISTIKA A ETNOMUZIKOLOGIE

Kontakt: vit.zdralek@ff.cuni.cz

čas konání: středa 10:50-12:25

>> kompletní sylabus v PDF

V případě „Hudební folkloristiky a etnomuzikologie v českých zemích“ nejde o klasický kurz, ale o cyklus hostujících přednášek. Kurz se realizuje díky grantu na spolupráci mezi Etnologickým ústavem AV ČR a Ústavem hudební vědy FF UK. Studentům a dalším zúčastněným kurz nabídne jedinečnou příležitost seznámit se s aktuálním bádáním téměř celé etnomuzikologické sekce EÚ AV ČR. Toto pracoviště se (s pauzami vynucenými politickými okolnostmi) zaměřuje na tradiční a lidovou hudbu českých zemích již od počátku 20. století. Jejich společným východiskem je středoevropská tradice hudební folkloristiky a odtud proto pochází i název kurzu. Cílem je formou obvykle dvouhodinových sond studentům představit několik oblastí hudebně-folkloristického výzkumu u nás a přiblížit jim tento způsob tázání a metody práce. Všem zúčastněným by měl kurz v neposlední řadě přinést užitek ze společných setkání a diskusí.