KLÍČOVÉ TEXTY EVROPSKÉ HUDEBNÍ TEORIE I.
BOETHIUS: DE MUSICA
>> kompletní sylabus v PDF

přednášející:
Mgr. Jan Baťa, Ph.D.
doc. RNDr. Zbyněk Šír, Ph.D.

termín konání: pondělí 15.50-17.20

místnost: 404

Ambicí tohoto kurzu je zahájit sérii komentované četby klíčových textů evropské hudební teorie do roku 1600. Dílem, které stojí u základů evropského hudebněteoretického myšlení a jemuž náleží první místo v zamýšlené řadě, je spis De institutione musica římského filozofa a politika Anitia Manlia Torquata Severina Boethia (480–524). Text se dochoval v bezmála 140 rukopisech a těšil se vysoké autoritě přes celý středověk až na práh novověku.

Vzhledem k tomu, že se Boethiův traktát výraznou měrou dotýká matematické problematiky, bude se na jeho četbě a výkladu podílet i Zbyněk Šír z Matematického ústavu UK.

Předmět bude probíhat seminární formou a jeho podstatou bude četba a výklad vybraných nejdůležitějších pasáží zmiňovaného spisu. U frekventantů se počítá s průběžnou samostatnou domácí přípravou. Podmínkou k udělení atestace je úspěšně splněný závěrečný písemný test.