VYBRANÉ KAPITOLY Z HUDEBNÍ TEORIE
18. A 19. STOLET

V nabízené přednášce, zařazené do povinně volitelné a/nebo volitelné části studijního programu, se budeme nejprve zabývat vymezením pojmu a předmětu této muzikologické disciplíny a „systematikou“ či „hierarchií“ jednotlivých dílčích hudebně teoretických disciplín v daném hudebněhistorickém období.

Poté budeme postupně detailněji probírat problematiku oněch dílčích hudebně teoretických disciplín: nauku o harmonii, melodii, kontrapunktu, hudebních formách, rytmice a metrice, instrumentaci, tak jak byla nastíněna a prezentována v základních hudebně teoretických pojednáních zmíněného historického období. Zabývat se budeme rovněž vztahem mezi hudební teorií a hudební analýzou, hudební teorií a hudební estetikou aj.

Upozornění: Můj výklad se (aspoň doufám) nebude nijak překrývat s náplní předmětů Základy hudební teorie, Základy hudební analýzy atp. a bude více směřovat k problematice dobové hudební estetiky a hudebního nazírání. Je určen spíše pro „pokročilejší“ studenty a studentky, kteří již uvedené předměty úspěšně absolvovali.

Základní literatura:

Carl DAHLHAUS: Die Musiktheorie im 18. und 19. Jahrhundert. Erster Teil: Grundzüge einer Systematik Darmstadt 1984; Zweiter Teil: Deutschland, Darmstadt 1989, hg. von Ruth Müller (Geschichte der Musiktheorie Bd. 10–11)

Další speciální literatura bude postupně zmíněna a komentována během jednotlivých přednášek.

Forma atestace:

Ústní rozhovor prokazující porozumění látce, jež bude probírána v jednotlivých přednáškách.

24. 9. 2012 jg

Dodatek 1 – další (speciální) literatura k problematice hudební formy a nauky o hudebních formách:

Carl DAHLHAUS:

* Gefühlsästhetik und musikalische Formenlehre, původně in: Deutsche Vierteljahschrift für Literaturwissenschaft und Geistesgeschichte 41 (1967 – dostupné online), přetištěno in: Klassische und romantische Musikästhetik, Laaber 1988

* Zur Theorie der musikalischen Form, in: Archiv für die Musikwissenschaft 34 (1977), s. 20–37 – dostupné též online prostřednistvím databáze JSTOR.

* Der rhetorische Formbegriff H. Ch. Kochs und die Theorie der Sonatenform, in: Archiv für die Musikwissenschaft 35 (1977), s. 155–177 – dostupné též online, viz výše

Carl DAHLHAUS – Michael ZIMMERMANN (ed.): Musik zur Sprache gebracht. Musikästhetische Texte aus drei Jahrhunderten, München-Kassel 1983 – vybrané kapitoly

8. 10. 2012 jg