KAPITOLY Z ETNOMUZIKOLOGIE II
Kulturní intimita, nacionalismus a hudba
Vít Zdrálek
středa 9:10-10:40

>> sylabus v PDF

Druhá část kapitol bude stejně jako vloni v obecné rovině věnována problematice hudebně-etnografické monografii jako typickému žánru etnomuzikologické literatury. Letošní výběr četby propojí koncept kulturní intimity tak, jak s ním v posledních dvou desetiletích pracuje antropologická literatura (Herzfeld 1997, 2001). Tento termín se ukázal jako velmi produktivní zejména při studiu nacionalismu, ale i kulturní identity obecně, tedy témat v etnomuzikologické literatuře od 80. let žhavě diskutovaných. Pokusíme se sledovat, jak autoři obou výchozích monografií (Stokes 2010, Largey 2006) využívají tento teoretický koncept, přestože se jejich témata –objektem zájmu, geograficky i metodologicky – jinak velmi liší. Kromě použití teorie nás na vybraných monografiích bude zajímat také volba objektu výzkumu, konkrétní zvolené metody a jejich uplatňování. Protože obě knihy v nedávné době získaly významná etnomuzikologická ocenění, jejich čtení nám také dobře poslouží k zorientování se v současném stavu věcí v oboru. Četbu těchto dvou monografií si doplníme vybranými kratšími texty, jež nám poslouží k lepšímu pochopení teoretických východisek autorů monografií a pomohou lépe zmapovat pole etnomuzikologické a kulturně antropologické reflexe nacionalismu a identity.