Univerzita Karlova v Praze
Filosofická fakulta


ÚSTAV HUDEBNÍ VĚDY

nám. Jana Palacha 2, 116 38 Praha 1
tel: +420 221 619 224 (sekretariát)
tel: +420 221 619 828 (knihovna)
fax: +420 221 619 386
english version | www.cuni.cz | www.ff.cuni.cz
 

 
PŘÍPRAVNÝ SEMINÁŘ I

AHV110006 a AHV200006

Vít Zdrálek (vit.zdralek@ff.cuni.cz)

čtvrtek 14:10-15:45

>> kompletní sylabus v PDF


Anotace

Přípravný seminář je prvním ze seminářů vědecké práce, který si studenti během studia zapisují. Ve druhém ročníku na něj přímo navazuje Seminář starší hudby a Seminář novější hudby, ve třetím ročníku si pak studenti volí jeden ze specializovaných historických nebo jinak vymezených seminářů, který si zapisují jako Bakalářský seminář I a II. Tyto semináře tvoří osu bakalářského studia a vedou k postupnému osvojování si pravidel vědecké práce. V jejich výuce se uplatňuje velmi individuální přístup, který od studentů vyžaduje dlouhodobou soustředěnou práci.

Mezi předměty doporučenými pro první ročník se Přípravný seminář doplňuje s Prací s notovými prameny a Úvodem do hudební vědy. Všechny zde získané informace je proto třeba propojovat.

Hlavní náplní Přípravného semináře je práce s odbornou literaturou: jak v ní najít potřebné informace (ale správně interpretovat i mlčení literatury o něčem a negativní zjištění), jak ji kriticky číst (a nejen nepoučeně kritizovat), jak v ní hledat argumenty (a jejich smysl pak vystihnout argumenty vlastními), ale také třeba jak ji správně citovat (a nedopouštět se plagiátorství), jednoduše, jak s ní co nejužitečněji pracovat. Východiskem veškeré práce v semináři je tedy vždy odborný text.

Na začátku semestru si probereme základní kritéria vědecké práce s literaturou a textem, problém vztahu mezi pramenem a literaturou, typologii odborné literatury, citační pravidla a normy atd. Následovat bude blok věnovaný vybraným hudebním slovníkům a encyklopediím a tomu, co všechno v nich ne/lze najít. V dalším bloku se zaměříme na rozsáhlejší formáty muzikologické literatury, delší studie v časopisech a sbornících a monografie, a budeme se je učit kriticky číst, referovat o nich a psát jejich kritická shrnutí. V této souvislosti si četbou několika obecnějších neoborových textů zproblematizujeme vztah autor-text a text-kontext. Na konci semestru se dostaneme k tomu, co to je stav bádání a jak se takový stav bádání sepisuje. Práce na stavech bádání o různých tématech, která přidělím na konci zimního semestru, pak bude pokračovat celý letní semestr.

     
kontakty - ostatní fakulty - mapa stránek