KRITIKA HUDEBNÍHO ZÁPISU
LS 2013

>> Návrh k soupisu děl A. Dvořáka (Klaus Döge)
>> Seznam edic (Denkmälery atd.)
>> Pramenné soupisy a tematické katalogy

Kurz částečně navazuje na látku probíranou v Úvodu do hudební vědy a zabývá se těmito problémovými okruhy:

- smysl a povaha kritického vydávání hudebních pramenů; vývoj a proměny ediční práce od 19. století po současnost; přehled a charakteristika stěžejních edičních počinů (=souborných vydání a památek/monument)
- povaha a typy hudebních pramenů; vyhledávání, popis a utřídění hudebních pramenů, sloužících jako základ pro kritickou edici
- kritéria a metody stanovení spolehlivého notového textu
- různé typy kritických edic, vnější vzhled a náležitosti; ediční zásady a kritický aparát

Výklad má pokud možno obecnou povahu, přesto však klade hlavní důraz na problematiku kritického vydávání novější hudby 18. – 20. století. Na jeho realizaci  se budou jako hosté podílet doktorandi ÚHV a vědečtí pracovníci Kabinetu hudební historie EÚ AV ČR.

Atestace se bude konat formou rozhovoru nad předloženými pokusy o kritickou edici vybraných notových textů, zpracovaných dle zadání v rámci domácí přípravy. Potřebné podklady (kopie pramenů) budou poskytnuty v průběhu semestru.

Doporučená literatura:
Appel, Bernhard R. – Veit, Joachim (ed.): Richtlinien-Empfehlungen zur Edition von Musikerbriefen, Mainz 1997
Appel, Bernhard R. – Veit, Joachim (ed.): Editionsrichtlinien Musik, Kassel 2000
Grier, James: The Critical Editing of Music. History, Method, and Practice, Cambridge 1996
Jakubcová, Alena – Romagnoli, Angela – Kroupa, Jiří K. (ed.): Kritika hudebního textu, Praha 2001
Kolektiv autorů: Editor a text. Úvod do praktické textologie, 2Praha 2006
Kolektiv autorek: Rukověť hudebního editora, Praha 2008
Vašák, Pavel a kol.: Textologie. Teorie a ediční praxe, Praha 1993
Vinci, Albert C.: Fundamentals of Traditional Musical Notation, Kent State University Press 1985 (německý překlad: Die Notenschrift. Grundlagen der traditionellen Musiknotation, přel. Dietrich Berke, Kassel 1988)
Zelinger, Ivo: Notografie, Praha 1985

únor 2013                                         jg